Divadlo U Hasičů

VRÁTILA SE JEDNOU V NOCI

Autor: E. Rovner
Režie: R. Lipus
Hrají: V. Vydra, L. Švormová, J. Malá, L. Hruška, M. Zahálka, M. Peňázová/K. Seidlová, L. Trojan/M. Hlavica

Starý mládenec Manuel pravidelně chodí ke hrobu své maminky, povídá si s ní a každý týden jí vypráví, co nového se mu přihodilo. Skutečnost si lehce přibarvuje, některé věci raději zamlčí, jenom aby se matce jevil v lepším světle. Když jí jednoho dne oznámí, že se konečně chystá oženit, očekává ho po návratu domů neuvěřitelné překvapení.

Jeho matka Fanny po deseti letech „odpočinku v pokoji“ vstane z hrobu, aby na situaci osobně dohlédla a nevěstu si proklepla. Energická žena se tak znovu začne plést do života svého dospělého syna. Protože maminky jsou tu od toho, aby svým dětem pomáhaly ukazovat správnou cestu.

Eduardo Rovner ve své komedii Vrátila se jednou v noci neopakovatelným způsobem vystihuje důležitost přátelství i lásky. V příběhu s lehkostí přechází ze “záhrobního” do skutečného života. Autor otvírá matce Fanny hřbitovní branku pomyslným klíčem a propouští ji do světa živých.

Svým laskavým pohledem na svět lidí a jejich směšné starosti získala hra přízeň diváků všude, kde byla uváděna. Od světové premiéry v uruguayském Montevideu byla hrána v Argentině, na Kubě, v Mexiku, USA, Izraeli, Finsku, Španělsku a Francii. Hra byla také několikrát oceněna. Nejprestižnější cenu Casa de las América jí udělila nadace zemí Latinské Ameriky. Předsedou poroty byl světově proslulý kolumbijský spisovatel Gabriel García Márquez.

V některých zemích Jižní Ameriky není svět živých a mrtvých oddělen tak přísně, jako je tomu u nás. Příbuzní se na hrobech svých předků setkávají, pořádají pikniky, vesele rozprávějí, hodují a také svým mrtvým vyprávějí vše, co prožívají. Podobně tomu tak je i u našeho hlavního hrdiny Manuela.

Galerie

Nejbližší termíny


Divadlo U Hasičů, Římská 45, Praha 2, 120 00
Tel: 222 516 910, E-mail: [email protected]
vyrobil GoOut.net | Cookies | Divadlo U Hasičů - oficiální stránka